تبلیغات
سایت تخصصی دانلود و مطالب آموزشی - آینده ی هوش مصنوعی
سایت تخصصی دانلود و مطالب آموزشی
رمز تمام فایل های دانلود www.p30download.com میباشد.

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 خرداد 1391
رؤیاى طراحان اولیه رایانه از بابیج تا تورینگ، ساخت ماشینى بود كه توانایى حل همه مسائل را داشته باشد. ماشینى كه در نهایت ساخته شد و به نام رایانه در دسترس همگان قرار گرفت تنها توانایى حل دسته اى از مسائل خاص و محدود را داشت، اما نكته اینجاست كه همه مسائل از نظر طراحان اولیه رایانه چه مى توانست باشد؟ 


به طبع چون طراحان اولیه رایانه همگى منطق دان و ریاضیدان بودند، منظورشان همه مسائل منطقى و محاسباتى بود از این رو عجیب به نظر نمى رسد كه فون نیومان سازنده نخستین رایانه، در حال ساخت این ماشین اعتقاد داشت كه براى داشتن ماشینى هوشمند شبیه به انسان راه حل نهایى استفاده از منطق نیست بلكه كلید نهایى حل این مشكل رازى نهفته در دانش ترمودینامیك است. 
* تاریخ هوش مصنوعى 
هوش مصنوعى علمى است بسیار جوان و روبه رشد. شروع هوش مصنوعى به سال ۱۹۵۰ بازمى گردد یعنى زمانى كه آلن تورینگ مقاله خود را درباره ساخت ماشین هوشمند به رشته تحریر درآورد. در این مقاله تورینگ روشى را براى تشخیص هوشمندى ماشین ها پیشنهاد داد. 
روش پیشنهادى تورینگ بیشتر شبیه به یك بازى بود بدین نحو كه یك انسان و یك ماشین روبروى هم و پشت پرده اى قرار مى گرفتند. ماشین باید با طرح سؤالاتى از انسان او را وادار به پذیرش هوشمند بودن خود مى كرد. روش پیشنهادى تورینگ به شرح زیر است: فرض كنید كه انسانى در یك سمت دیوارى قرار دارد و توانایى برقرار كردن ارتباط به صورت تله تایپ با آن سوى دیگر دیوار را دارا باشد. مكالمه اى میان دو نفر انجام مى شود اگر پس از پایان مكالمه به آن شخص گفته شود كه در طرف مقابلش نه یك انسان بلكه یك ماشین قرار داشته كه پاسخ او را مى داده است و این امر بدون پى بردن شخص نسبت به هویت واقعى طرف مقابل انجام شود مى توان آن ماشین را ماشینى هوشمند قلمداد كرد. 
نقطه آغاز علم هوش مصنوعى را مى توان به بعد از جنگ جهانى دوم نسبت داد، در آن زمان واینر با توجه به مسائل سایبرنتیك زمینه را براى پیشرفت هوش مصنوعى به وجود آورد و سپس در سال ۱۹۵۰ تورینگ آزمایش بالا را براى اثبات هوشمند بودن یك ماشین پیشنهاد داد و سپس در سال ۱۹۵۶ گروهى از علاقه مندان به هوش مصنوعى در كالج دارتموت گرد هم آمدند و تحقیقات وسیعى را براى هوش مصنوعى آغاز كردند. 
دهه ۱۹۶۰ را مى توان دهه توسعه و پیشرفت تحقیقات در زمینه هوش مصنوعى نامید. در این سال ها بود كه با تلاش هاى دانشمندان هوش مصنوعى، برنامه هاى بازى شطرنج و ربات هاى هوشمند پا به عرصه گذاشتند و پس از آن هر سال پله هاى پیشرفت و ترقى خود را پیمودند. 
* جان مك كارتى 
پروفسور جان مك كارتى در سال ۱۹۲۷ در شهر بوستون متولد شد. وى درجه كارشناسى ارشد خود را در رشته ریاضى در سال ۱۹۴۸ از انستیتو كالیفرنیا و مدرك دكتراى خود را از دانشگاه پرینستون در سال ۱۹۵۱ دریافت كرد. او با ادامه تحصیل در رشته علوم كامپیوتر موفق به دریافت درجه استادى در این رشته، از دانشگاه استنفورد شد و از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۰ سرپرستى آزمایشگاه هوش مصنوعى دانشگاه استنفورد را برعهده داشت. 
مك كارتى كه از جمله بنیان گذاران هوش مصنوعى به حساب مى آید، در زمان مطالعات خود درباره این علم زبانى را براى توصیف و توسعه هوش مصنوعى با عنوان list processing یا همان LISP ابداع نمود. این زبان تا سال ۱۹۵۸ از سوى همكاران كارتى در دانشگاه MIT توسعه داده شده و در این سال به عنوان یك زبان كامل وارد دنیاى برنامه نویسان شد. 
مك كارتى و همكارانش معتقد بودند كه مى توان كارى كرد كه ماشین نیز داراى هوش باشد و این هوش همانند هوش انسانى باشد و LISP زبانى است كه مى تواند این هوش را به وجود بیاورد. 
LISP 
زبان هاى lisp و prolog زبان هایى هستند كه براى طراحى و برنامه نویسى هوش مصنوعى بر روى ماشین ها، بیش از دیگر زبان ها كاربرد دارند. Lisp زبانى است كه بیش از دیگر زبان ها در آمریكا رواج دارد و prolog بیش تر به وسیله اروپایى ها و ژاپنى ها مورد استفاده قرار مى گیرد. Lisp داراى انعطاف بیشترى نسبت به زبان prolog است و در مقابل طراحى prolog سطحى بالاتر نسبت به Lisp دارد. 
* هدف هوش مصنوعى 
همه افرادى كه نخستین گام ها را در راه معرفى و شناخت هوش مصنوعى برداشتند به دنبال یك هدف بودند و آن نیز رساندن سطح هوش مصنوعى به سطح هوش انسانى بود. اما امروزه مى دانیم كه مطالعه و بررسى در زمینه هوش و درك مكانیزم آن بسیار پیچیده است، هم اكنون مى توان موضوع هوش را از دو دیدگاه متفاوت مورد بررسى قرار داد: 
۱- آگاهى از جهان اطراف چگونه حاصل مى شود و چه طور مى توان از حقایق و كشفیات نتیجه گیرى هوشمندانه اى به عمل آورد؟ 
۲- كشف و شهود آگاهانه به این معنا كه براى رسیدن به هدفى مشخص هزاران راه و بیراهه وجود دارد كه با استفاده از هوش مصنوعى مى توان راه را از بیراهه تشخیص داد. 
* هوش مصنوعى و هوش انسانى 
در شبكه ارتباطى مغز انسان سیگنال هاى ارتباطى به صورت پالس هاى الكتریكى وجود دارد. جزء اصلى مغز نرون است كه از ساختمانى سلولى و مجموعه اى از شیارها و خطوط به وجود مى آید كه این شیارها محل ورود اطلاعات به نرون هاست و خطوط نیز محل خروج اطلاعات از نرون است. 
محل اتصال نرون ها به یكدیگر را سیناپس مى گویند كه مانند دروازه اى براى ورود و خروج اطلاعات (Data) عمل مى كند، اگر واكنش هاى نرون ها به پالس هاى متفاوت هماهنگى كامل داشته باشند اتفاق هاى مهمى در مغز انسان رخ داده است. 
گروهى از دانشمندان هوش مصنوعى كه رویكرد مدل مغزى را دنبال مى كنند، شكلى از مدارهاى الكترونیكى را طراحى كرده اند كه تاحدودى شبیه شبكه مغز انسان است ، در این ساختار هر گروه به تنهایى خود یك پردازنده (CPU) است ولى رایانه هاى معمولى تنها توانایى داشتن بیش از چند CPU را به صورت هم زمان ندارند. هدف از راه اندازى این شبكه عصبى رایانه اى طراحى مكانیسمى است كه مانند مغز انسان توانایى یادگیرى داشته باشد. سامانه شبكه عصبى این كار را از راه ارزش گذارى كمى براى ارتباطات سیگنال ها بین نرون ها انجام مى دهد كه این مكانیسم ارزش گذارى به وسیله مقاومت ها با تقویت یا تضعیف پالس ها انجام مى شود. 
باتوجه به تعداد زیاد نرون ها در شبكه عصبى خرابى تعدادى از آنها تأثیر چندانى بر عملكرد سامانه ندارد تاكنون چند سیستم آزمایشى با استفاده از این اصول طراحى و ساخته شده اند. 
* ویژگى هاى هوش مصنوعى 
ماشین هایى كه به عنوان ماشین هاى هوشمند شناخته مى شوند توانایى فكر كردن بدون نیاز به انسان را دارد و این به دلیل وجودخصلت هوش مصنوعى Artificial Intelligence دراین گونه ازماشین هاست. ماشین ها تنها در صورتى یك ماشین باهوش شناخته مى شوند كه داراى قابلیت هاى خاصى باشد كه یكى از این ویژگى ها شناخت از وجود خود است كه تاكنون ماشینى كه این توانایى را به طور كامل داشته باشد به وجود نیامده است، ویژگى بعدى ماشین هاى هوشمند توانایى شناخت محیط پیرامون خود است كه این امكان در برخى از ماشین هاى هوشمند امروزى كه با نام «ربات هاى امدادگر» شناخته مى شوند وجود دارد، ویژگى بعدى در ماشین هایى كه داراى هوش مصنوعى هستند توانایى نشان دادن عكس العمل در مقابل كنش هاى حاصل از محیط است كه این امكان نیز در ربات هاى هوشمند امروزى و در دسته خاصى از آن ها باعنوان «ربات هاى كاوشگر» فراهم آمده است. 
* كاربردهاى هوش مصنوعى 


از كاربردهاى هوش مصنوعى مى توان به موارد زیر اشاره كرد: 
۱ـ طراحى نرم افزارهاى هوشمند: این گروه از نرم افزارها براى انجام كارهاى تخصصى طراحى شده اند و داراى توانمندى هاى بالایى نیز هستند، پشتوانه این گونه از برنامه ها وجود یك بانك اطلاعاتى (Data Base) قوى براى پاسخگویى به پرسش هاى مختلف كاربران است. نمونه هایى از این گونه از نرم افزارها نیز، نرم افزارهایى است كه در آزمون هاى استخدامى و دانشگاهى مورد استفاده قرار مى گیرد. 
۲ـ طراحى بازى هاى هوشمند: زمانى كه شما در حال انجام یك بازى رایانه اى هستید، دشمنان شما از هوش كافى برخوردارند. اگر شما به آن ها شلیك كنید آن ها اقدام به فرار كرده و یا با مقابله به سوى شما شلیك خواهند كرد. این فرآیند نیز به دلیل وجود هوش مصنوعى در دشمنان شماست كه آن ها را به واكنش نسبت به شما برمى انگیزاند. 
۳ـ طراحى ربات هاى هوشمند: كاربرد عمده دیگر هوش مصنوعى در طراحى ماشین ها به نسبت هوشمند است. ماشین هایى مانند ربات هاى كاوشگر و ربات هاى امدادگر. 
در ربات هاى امدادگر، ربات باید در محدوده مورد نظر به دنبال مصدومان حادثه بگردد و پس از یافتن آن ها كمك هاى مورد نیاز را در اختیار آن ها قرار دهد كه این خود نیاز به داشتن شناخت از محیط دارد. دسته دیگر ربات ها یعنى ربات هاى كاوش گر باید به دنبال قطعه مورد نظر در مكانى خاص باشند و یا مسیرى را كه از پیش تعریف شده است دنبال كنند كه این نیز نیازمند داشتن هوش مصنوعى در این دسته از ربات ها است. 
* نتیجه 
هوش مصنوعى هنوز راه درازى در پیش دارد، شبكه سازى عصبى كه در سال هاى گذشته شاهد تغییرات عمده اى نیز بوده است هر روز به دوران رشد و بلوغ خود نزدیك تر مى شود. 
به عنوان مثال پژوهشگران پیش بینى مى كنند كه به كمك فناوى نرم افزارى جدید شبكه هاى عصبى بتوان پیش بینى هاى بسیار دقیقى از بازار سهام به عمل آورد و پیش بینى هاى دقیق ترى مانند مكان فیزیكى سیاره ها درسال هاى آتى و اوضاع كره زمین از نظر شرایط زیست محیطى و غیره نیز میسر خواهد شد. 
امروزه نگرش تاز ه اى نسبت به هوش مصنوعى به وجود آمده است كه در بسیارى از آزمایشگاه ها در حال بررسى است. پژوهشگران سعى مى كنند دریابند آیا مجموعه اى از ربات هاى نیمه هوشمند مى توانند یك هوش جمعى ایجاد كنند به نحوى كه هوش جمعى حاصل از هوش اعضاى تشكیل دهنده این مجموعه بیشتر باشد؟طبقه بندی: علمی،  آموزشی، 
ارسال توسط فرزین کاشانی
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟


نمایش آب و هوا
مترجم سایت
چاپ صفحه
چاپ این صفحه