تبلیغات
سایت تخصصی دانلود و مطالب آموزشی - چند ترفند در ویندوز اکس پی
سایت تخصصی دانلود و مطالب آموزشی
رمز تمام فایل های دانلود www.p30download.com میباشد.

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 2 خرداد 1391

استفاده از امكانات NTFS در Windows XP

اگر آشنایی شما با قابلیتهای NTFS به قبل از ورود ویندوز XP باز می گردد حتماً بعد از نصب ویندوز XP با این مساله مواجه شده اید که بطور پیش فرض دسترسی لازم برای استفاده از امکانات NTFS از طریق برگه Security که یکی از چند برگه موجود هنگام مشاهده خصوصیات یک فایل و یا پوشه می باشد وجود ندارد. چنانچه از فایل سیستم NTFS استفاده می کنید ، برای فعال کردن برگه Security مراحل زیر را طی کنید : 


1- با Double-Click کردن بر روی My Computer آن را باز کنید.
-2 به منوی Tools بروید و Folder Options را انتخاب کنید. این گزینه را می توانید در كنترل پنل نیز بیابید.
3- به برگه view بروید و در پایین لیست گزینه File Sharing Use Simple را از حالت انتخاب خارج کنید. حالا اگر بر روی یک فایل و یا پوشه Right-Click کنید و Properties را انتخاب کنید شاهد ظاهر شدن برگه ی Security خواهید بود که به شما این امکان را میدهد تا دسترسی به فایلها و پوشه ها توسط کاربرانی که به صورت Local وارد سیستم می شوند را محدود کنید.

------------------------------------------------------------------------------

5 كاربرد جالب با استفاده از كلید Alt

۱ - برای رسیدن به Propertis كافیست Alt را نگه داشته و روی فایل مورد نظرتان دابل كلیك كنید.
۲ - كلید Alt در هر پنجره ای با یك فشار منوهای پنجره را فعال می كند و با تركیب آن با هر كدام از حروف منوها كه زیر آن خط كشیده شده آن پنجره را باز می كند.
3- در مرورگر اینترنت تركیب Alt و End شما را به آخرین صفحه ای كه مشاهده كرده اید، خواهد برد.
4- در مرورگر اینترنت IE، تركیب Alt با یكی از دو كلید جهت راست و چپ، عمل Back و Forward را انجام می دهد.
5- با تركیب Alt و Tab، شما می توانید پنجره های فعال در ویندوز را جابجا كنید

------------------------------------------------------------------------------

وسط چین كردن یك صفحه به صورت عمودی

یك صفحه ازمتن را می توان به صورت عمودی وسط چین نمود . اگر فایل شما دارای چندین صفحه است و تنها صفحه اول رابخواهید عمودی وسط چین كنید یك section break وارد نمایید ( از منوی Insert گزینه Break و سپس Next Page رانتخاب كنید ) برا یوسط چین كردن صفحه با قرار دادن اشاره گرماوس در آن صفحه به منوی File و گزینه Page Setup رفته در Layout در جعبه Vertical Alignment گزینه Center را انتخاب كنید . در جعبه Apply To بگویید كه این قالب بندی تنها به این Section اعمال گردد.

------------------------------------------------------------------------------

جابه جایی یك فایل از یك پنجره به پنجره دیگر

احتمالاً تا كنون بارها برای انتقال یك فایل از یك شاخه به شاخه دیگر ان فایل را با ماوس گرفته اید و به پنجره دیگری انداخته اید و یا برای باز كردن یك فایل انرا روی پنجره بار برنامه اش قرار داده اید . حال اگر پنجره فعلی شما تمام صفحه را اشغال كرده باشد چگونه میتوان این كار را انجام داد ؟ برای این كار فایل را بگیرید و به قسمت پایین پنجره روی آیكون پنجره در Taskbar بروید . چند ثانیه روی آیكون صبركنید و فایل ها را رها نكنید پنجره مربوط به ایكون مورد نظر ظاهر می شود و شما می توانید فایل خود را درون آن بیندازید .

------------------------------------------------------------------------------

چگونه در Ms word فهرست مطالب بنویسیم؟

فرمت متنی را كه می خواهید در فهرست مطالب آورده شود به كمك گزینه stylesand formatting از منوی format مشخص كنید. در نوار كناری كه با انتخاب این گزینه به كنار صفحه می چسبد شما می توانید فرمت مورد نظر خود را جستجو كرده و آن را اعمال نمایید. 
به جایی كه قرار است در آنجا فهرست وارد شود بروید از منوی insert گزینه Reference ‌و سپس Index and tables را انتخاب كنید و به برگه Table of contents بروید. با فشردن دكمه options استایلی را كه می خواهید در فهرست بیاید انتخاب كنید و در جلوی آن شماره 1 را وارد كنید. شماره استایل هایی را كه نباید در فهرست بیایند حذف كنید ok را دوبار فشار دهید.

------------------------------------------------------------------------------

چگونه برای چند فایل مجزا فهرست مطالب بسازیم ؟
یك فایل جداگانه برای نگهداشتن فهرست مطالب همه فایلها ایجاد كنید در فایلی كه قرار است محتوای فهرست مطالب باشد برای هر یك از فایلهایی كه محتویات شان باید در فهرست بیاید یك مستند مرجع ایجاد كنید (ctrl – 9) را بفشارید و ما بین كروشه های ایجاد شده نام فایل را بنوسید . 
(RD*chapter1.doc) : اگر همه فایلهای در یك مسیر قرار ندارند باید آدرس كامل را بنویسید. 
(RD * c:\\my foleder\\chapte1.doc*): حال طبق روش گفته شده در بالا فهرست مطالب ایجاد كنید . فهرست مطالب شماره صفحات را دقیقاً مطابق قانون شماره گذاری صفحات در فایلهای اصلی می آورد ممكن است بخواهید شروع شماره صفحه را در هر فایل به صورت دستی تغییر دهید.

------------------------------------------------------------------------------

چاپ توضیحات در اكسل

برخی موارد ممكن است داده داخل یك خانه از اكسل نیازمند توضیحات بیشتری باشد. این توضیحات را با كلیك راست روی هر خانه و به كمك گزینه insert comment می توانید بیان كنید. خانه های محتوی comment در گوش بالایشان یك مثلث كوچك قرمز رنگ قرار می گیرد برای نمایش تمامی توضیحات گزینه comments از منوی view را فعال كنید. 
سپس در منوی فایل در گزینه page setup و برگه sheet می توانید بگویید توضیحات همانطوركه در صفحه قرار دارند چاپ شوند یا اینكه در انتهای چاپ همگی پشت سر هم آورده شوند. 
------------------------------------------------------------------------------

جابجا كردن و یا كپی سطر ستون ها در اكسل به كمك ماوس
1. سطر یا ستون مورد نظر خود را انتخاب كنید(روی حرف معرف ستون و یا شماره سطر كلیك كنید) 
2. به كادر دور سطر یا ستون اشاره كنید تا شكل اشاره گر ماوس به فلش چهارگوش تبدیل شود
3. برای جابجا كردن با كشیدن و رها كردن آن را به محل مورد نظر خود ببرید. 
4. برای كپی در حین كشیدن و رها كردن كلید ctrl را نیز پایین نگهدارید. توجه داشته باشید كه تا آخرین مرحله كلید كنترل را پایین نگهداشته اید اگر زودتر آن را رها كنید عمل جابجایی انجام می شود.

-------------------------------------------------------------------

Direct X چیست؟

ویندوز ایكس پی Direct X8.1 یا ورژنهای بالاتر آن را ساپورت می كند كه قابلیتهای صوتی و تصویری كامپیوتر را افزایش می دهد. Direct X دسترسی به قابلیتهای دستگاه هایی مانند مانیتور و كارت صدا را برای نرم افزار ها فراهم می كند تا از قابلیتهای سه بعدی تصویر و صدای فراگیر و جلوه های صوتی آنها استفاده شود.

Direct X نرم افزار ها را قادر می سازد تا از قابلیتهای سخت افزار كامپیوتر شما اطلاع پیدا كرده و پارامترهای لازم را با آنها مطابقت دهد. این خاصیت به برنامه های صوتی و تصویری این قدرت را می دهد تا روی هر كامپیوتری كه ویندوز نصب شده و سخت افزار آن سازگار با Direct X باشد فایل های صوتی و تصویری را با بیشترین كارایی و كیفیت ممكن به اجرا بگذارد.

Direct X یك سری از برنامه های سطح پایین است كه Application Programming Interfaces یا (APIs) را در خود دارد و دسترسی به ویژگیهای با كارایی بالای سخت افزار مانند چیپ های شتاب دهنده گرافیكی سه بعدی و كارتهای صدا را امكان پذیر می سازد. این APIs ها شامل شتاب دهنده های گرافیك دو بعدی و فابلیت پشتیبانی از وسایل ورودی مانند موس، جوی استیك و كی بورد و كنترل میكس صدا و صدای خروجی هم هست. توابع سطح پایین بوسیله این مولفه ها پشتیبانی می شوند كه Direct X را می سازند:

· Microsoft Direct 3D

· Microsoft Direct Sound

· Microsoft Direct Music

· Microsoft Direct Input

· Microsoft Direct Play

· Microsoft Direct Show

--------------------------------------------------------

نكاتی برای افزایش سرعت ویندوز XP

1) سرویسهای اضافی را غیر فعال كنید:

دستور MSCONFIG را در منوی Run اجرا نمایید. در قسمت Services تیك مربوط به عبارات زیر را در صورتی كه به هیچ شبكه ای متصل نیستید بردارید و سیستم را RESTART كنید.

· Alerter

· Fast User Switching Com...

· TCP/IP NetBIOS Helper

· Remote Desktop Help Se...

· Themes

· Universal Plug and Play...

· Wireless Zero Configur...

2) حذف برنامه های مقیم حافظه:

بعد از نصب برخی از برنامه ها آیكن آن نرم افزار در Task bar در قسمت System Tray ظاهر می شود. این بدان معنی است كه فایلی برای دسترسی سریع همواره قسمتی از حافظه را اشغال می كند. برای حذف این برنامه ها نیز همانند روش فوق بعد از اجرای دستور MSCONFIG در قسمت RUN در منوی باز شده قسمت Startup را انتخاب و تیك برنامه های غیر ضروری را بردارید و سیستم را RESTART كنید.

3) تصویر پشت زمینه Desk top را بردارید.

4) حذف جلوه های تصویری ویندوز:

روی my computer راست كلیك كنید و درمنوی ظاهر شده قسمت Advanced را انتخاب كنید و روی setting مربوط به Performence كلیك كنید. اكنون در قسمت Visual Effects می توانید هر كدام از مواردی را كه نمی خواهید غیر فعال كنید تا بار سیستم كم شود.

5) مرتب كردن دیسك (Defragmentor)

البته در این كار زیاده روی نكنید چون فشار زیادی به هارد دیسك وارد می شود. برای كم كردن از این فشار فایل های غیر ضروری را از هارد دیسك پاك كرده و یا روی CD كپی كنید.

6)سریعتر شدن نمایش منوها و پنجره ها

ویندوز برای طبیعی جلوه دادن نمایش منوها و باز و بسته شدن پنجره ها این حركات را بصورت انیمیشن نشان می دهد كه این خود بار اضافه ای را به سیستم تحمیل می كند و از سرعت آن می كاهد. برای غیر فعال كردن آن مسیر زیر را طی نمایید:

HKEY-CURRENT-USER\Control Panel\ Desk top\ Windows Metrics

حال به مقدار رشته ای MinAnimate مقدار صفر بدهید و سپس سیستم Restart را كنید.

با تشكر از:

آقای مهندس حمید قربانزاده كه این مطلب را برای ما فرستادند.

------------------------------------------------------------------------------

كلیدهای میانبر

shortcut ها می توانند سرعت عمل شما را در ویندوز و نرم افزارهای قابل استفاده در آن بالا ببرند و علاوه بر صرفه جویی در زمان باعث كمتر خسته شدن شما می شود اگر زیاد از كامپیوتر استفاده می كنید مطالعه آنچه در این صفحه وجود دارد را به شما توصیه می كنیم.
طبقه بندی: ترفند، 
ارسال توسط فرزین کاشانی
تبلیغات
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟


نمایش آب و هوا
مترجم سایت
چاپ صفحه
چاپ این صفحه